Original: $9,889.00
-65%$9,889.00
$3,461.15The Story
Discover 5 Pizze, the largest oven in the Moderno line
The 5 Pizze oven is made to meet all your needs: professional performance and maximum capacity will allow you to organize dinners in company and experiment with great creativity in the kitchen.
A design oven, with a semi-professional performance, which has been created to meet the needs of those who have a large family and many friends to party with.
The 5 Pizze oven is available in both wood and gas version, but thanks to the Hybrid Kit you can decide to transform your gas oven into a wood-burning pizza oven by choosing which fuel to use from time to time.
The selection of materials and the high quality of the internal components ensure the 5 Pizze oven maintains functionality and robustness without compromise.
In just 30 minutes the oven can reach up to 500C allowing you to cook up to 5 pizzas at the same time, but also roasts, vegetables, bread and much more!
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane / Natural Gas (Hybrid w/ Hybrid Kit Accessory) |
| Pizza Capacity: | 5 |
| Maximum Temperature: | 500C (1000F) |
| Heating Time: | 30 Minutes |
| Oven Floor: | 34" x 28" |
| Refractory Type: | Alumina Silicate HeatKeeper Firebrick |
Assembled Dimensions:
| Height: | 58.7" |
| Width: | 46.6" |
| Depth: | 40.2" |
| Weight: | 386 lb. |
Packaging Dimensions:
| Height: | 33.5" |
| Width: | 49.4" |
| Depth: | 43.1" |
| Weight: | 443 lb. |
Documents:
| User Manual: | Link |
| Data Sheet (Gas): | Link |
| Data Sheet (Wood): | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Discover 5 Pizze, the largest oven in the Moderno line
The 5 Pizze oven is made to meet all your needs: professional performance and maximum capacity will allow you to organize dinners in company and experiment with great creativity in the kitchen.
A design oven, with a semi-professional performance, which has been created to meet the needs of those who have a large family and many friends to party with.
The 5 Pizze oven is available in both wood and gas version, but thanks to the Hybrid Kit you can decide to transform your gas oven into a wood-burning pizza oven by choosing which fuel to use from time to time.
The selection of materials and the high quality of the internal components ensure the 5 Pizze oven maintains functionality and robustness without compromise.
In just 30 minutes the oven can reach up to 500C allowing you to cook up to 5 pizzas at the same time, but also roasts, vegetables, bread and much more!
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane / Natural Gas (Hybrid w/ Hybrid Kit Accessory) |
| Pizza Capacity: | 5 |
| Maximum Temperature: | 500C (1000F) |
| Heating Time: | 30 Minutes |
| Oven Floor: | 34" x 28" |
| Refractory Type: | Alumina Silicate HeatKeeper Firebrick |
Assembled Dimensions:
| Height: | 58.7" |
| Width: | 46.6" |
| Depth: | 40.2" |
| Weight: | 386 lb. |
Packaging Dimensions:
| Height: | 33.5" |
| Width: | 49.4" |
| Depth: | 43.1" |
| Weight: | 443 lb. |
Documents:
| User Manual: | Link |
| Data Sheet (Gas): | Link |
| Data Sheet (Wood): | Link |























