
Original: $2,479.00
-65%$2,479.00
$867.65The Story
A distinctly European-styled free-standing electric fireplace from Sierra Flame by Amantii. This Fireplace features a beveled glass viewing area that gives an almost "see-thru effect" on three sides. The fireplace has a cast iron top and sides.
With no installation boundaries, no need for mounting brackets or building into a wall, this free stand electric fireplace model can go in any room you like.
Virtually no assembly required - just simply plugin and enjoy!
The Freestand fits beautifully as Corner Electric Fireplace.
Features:
|
|
Specifications:
| BTUs: | Up to 5000 BTU |
| Heating Zone: | 400-500 sq ft. |
| Heat Settings: | 2 |
| Media: | 10-Piece Birch-like Log Set 2 Colors of Fire Glass Black & White Vermiculite |
| Color Themes: | 13 |
| Remote Included: | Yes |
| Fan Noise: | 43db |
Dimensions:
| Height: | 28 1/4" |
| Width: | 27 1/8” |
| Depth: | 17 1/2" |
Documents:
| Manual | Link |
| Spec Sheet | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A distinctly European-styled free-standing electric fireplace from Sierra Flame by Amantii. This Fireplace features a beveled glass viewing area that gives an almost "see-thru effect" on three sides. The fireplace has a cast iron top and sides.
With no installation boundaries, no need for mounting brackets or building into a wall, this free stand electric fireplace model can go in any room you like.
Virtually no assembly required - just simply plugin and enjoy!
The Freestand fits beautifully as Corner Electric Fireplace.
Features:
|
|
Specifications:
| BTUs: | Up to 5000 BTU |
| Heating Zone: | 400-500 sq ft. |
| Heat Settings: | 2 |
| Media: | 10-Piece Birch-like Log Set 2 Colors of Fire Glass Black & White Vermiculite |
| Color Themes: | 13 |
| Remote Included: | Yes |
| Fan Noise: | 43db |
Dimensions:
| Height: | 28 1/4" |
| Width: | 27 1/8” |
| Depth: | 17 1/2" |
Documents:
| Manual | Link |
| Spec Sheet | Link |
























