Original: $2,999.00
-65%$2,999.00
$1,049.65The Story
The BonFire 48 electric fireplace brings the soul of a real fire into perfectly balanced spaces. Crafted with lifelike wood logs, a gently pulsating flame, and a luminous ember bed, it recreates the calming rhythm of natural fire. Its elegant proportions make it ideal for living rooms, bedrooms, or feature walls where warmth and atmosphere matter most. With intuitive remote control or app activation, the BonFire 48 instantly transforms everyday moments into comforting ritualsāinviting connection, relaxation, and the quiet magic of fire.
The 48-inch wide glass, can be installed as a single sided fireplace, a corner or even a 3-sided bay style. The versatility doesn't end here. The BonFireĀ® 48 can be hooked up on 120V or 240V, resulting in double the heat when using 240V.
Features:
|
|
What's Included:
|
|
Specifications:
| 120V BTUs: | 2387 - 4775 |
| 240V BTUs: | 4775 - 9550 |
| Amps: | 11.7A |
| Connection: | Thermostat Ready Hard Wire Ready |
| Plug: | Left Side, 93-3/16" |
| Approx. Heating Area: | 400 - 800 sq. ft. |
| Blower: | 56CFM (Single Speed) |
| Display Versions: | Single Sided / Glass Corner / Glass Bay |
Dimensions (Min Fireplace Opening):
| Height: | 22-5/8" |
| Width: | 46-1/16" |
| Depth: | 12-3/16" |
Dimensions (Overall):
| Height: | 22-1/4" |
| Width: | 47-1/8" |
| Depth: | 12-3/8" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The BonFire 48 electric fireplace brings the soul of a real fire into perfectly balanced spaces. Crafted with lifelike wood logs, a gently pulsating flame, and a luminous ember bed, it recreates the calming rhythm of natural fire. Its elegant proportions make it ideal for living rooms, bedrooms, or feature walls where warmth and atmosphere matter most. With intuitive remote control or app activation, the BonFire 48 instantly transforms everyday moments into comforting ritualsāinviting connection, relaxation, and the quiet magic of fire.
The 48-inch wide glass, can be installed as a single sided fireplace, a corner or even a 3-sided bay style. The versatility doesn't end here. The BonFireĀ® 48 can be hooked up on 120V or 240V, resulting in double the heat when using 240V.
Features:
|
|
What's Included:
|
|
Specifications:
| 120V BTUs: | 2387 - 4775 |
| 240V BTUs: | 4775 - 9550 |
| Amps: | 11.7A |
| Connection: | Thermostat Ready Hard Wire Ready |
| Plug: | Left Side, 93-3/16" |
| Approx. Heating Area: | 400 - 800 sq. ft. |
| Blower: | 56CFM (Single Speed) |
| Display Versions: | Single Sided / Glass Corner / Glass Bay |
Dimensions (Min Fireplace Opening):
| Height: | 22-5/8" |
| Width: | 46-1/16" |
| Depth: | 12-3/16" |
Dimensions (Overall):
| Height: | 22-1/4" |
| Width: | 47-1/8" |
| Depth: | 12-3/8" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |























