
Original: $929.00
-65%$929.00
$325.15The Story
Set up the perfect ambience with the Bromic Eclipse Dimmer Controller and wireless Remote. Suitable for our Eclipse Pendant and Portable series, the Bromic Eclipse Dimmer Controller and Remote can quickly dim the lighting in 1% increments and the heating output (0%, 33%, 66%, 100%) to create the perfect ambience – every time.
Features:
|
|
Specifications:
| Power Supply: | 220/240VAC, 17A min, Single Phase |
| Channel 1: | Element 1 - 66% Heat Setting |
| Channel 2: | Element 2 - 33% Heat Setting |
| Fuse Protection: | 20A (FWC high speed) |
| Reception Frequency: | 916MHz |
| Operating Temperature Range: | -4 to 122°F |
| Protection Class: | IP54 |
Dimensions:
| Height: | 11.5" |
| Width: | 6.2" |
| Depth: | 3.15" |
Documents:
| Controller Catalog: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Set up the perfect ambience with the Bromic Eclipse Dimmer Controller and wireless Remote. Suitable for our Eclipse Pendant and Portable series, the Bromic Eclipse Dimmer Controller and Remote can quickly dim the lighting in 1% increments and the heating output (0%, 33%, 66%, 100%) to create the perfect ambience – every time.
Features:
|
|
Specifications:
| Power Supply: | 220/240VAC, 17A min, Single Phase |
| Channel 1: | Element 1 - 66% Heat Setting |
| Channel 2: | Element 2 - 33% Heat Setting |
| Fuse Protection: | 20A (FWC high speed) |
| Reception Frequency: | 916MHz |
| Operating Temperature Range: | -4 to 122°F |
| Protection Class: | IP54 |
Dimensions:
| Height: | 11.5" |
| Width: | 6.2" |
| Depth: | 3.15" |
Documents:
| Controller Catalog: | Link |














