
Original: $2,379.00
-65%$2,379.00
$832.65The Story
The Bromic Platinum Smart-Heat Electric excels in efficiency, packing profound performance into a sleek package to suit high-end, style-centric settings. Designed specifically with low-clearance, semi-enclosed and aesthetically-focused spaces in mind, this heater minimizes light emissions to blend seamlessly into rooflines with the aid of recess kits or stylishly mount to a number of other surfaces.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Electric (3400W) |
| Color: | Matte Black or White |
| Finish: | Brush Stainless Steel AISI 304 Finish |
| Heat Area: | 108 sq. ft. |
| Electrical Connection: | 220-240V - AC - 50/60Hz - 14.2A |
| Minimum Distance to Combustible Materials: | Side - 18" |
| Minimum Floor Clearance: | Wall Mount - 72" / Ceiling Mount - 96" |
| Warranty: | 3 Year Replacement |
Dimensions:
| Height: | 2" |
| Width: | 50.2" |
| Depth: | 7" |
| Weight: | 22 lb. |
Documents:
| Spec Sheet: | Link |
| Manual: | Link |
| Ceiling Recess Kit Installation (Sold Separately): | Link |
| Outdoor Heating Planning Guide: | Link |
| Low Clearance Recess Installation Instructions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Bromic Platinum Smart-Heat Electric excels in efficiency, packing profound performance into a sleek package to suit high-end, style-centric settings. Designed specifically with low-clearance, semi-enclosed and aesthetically-focused spaces in mind, this heater minimizes light emissions to blend seamlessly into rooflines with the aid of recess kits or stylishly mount to a number of other surfaces.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Electric (3400W) |
| Color: | Matte Black or White |
| Finish: | Brush Stainless Steel AISI 304 Finish |
| Heat Area: | 108 sq. ft. |
| Electrical Connection: | 220-240V - AC - 50/60Hz - 14.2A |
| Minimum Distance to Combustible Materials: | Side - 18" |
| Minimum Floor Clearance: | Wall Mount - 72" / Ceiling Mount - 96" |
| Warranty: | 3 Year Replacement |
Dimensions:
| Height: | 2" |
| Width: | 50.2" |
| Depth: | 7" |
| Weight: | 22 lb. |
Documents:
| Spec Sheet: | Link |
| Manual: | Link |
| Ceiling Recess Kit Installation (Sold Separately): | Link |
| Outdoor Heating Planning Guide: | Link |
| Low Clearance Recess Installation Instructions: | Link |























