
Original: $1,993.00
-65%$1,993.00
$697.55The Story
Bring your outdoor patio comfort levels to the next level with the Bromic Heating Tungsten 300 Patio Heater! Bromic Heaters are known for the outstanding performance and unbeatable quality! The Tungsten 500 evenly distributes 26,000 BTUs of heat to areas up to 160 square feet! The Tungsten 300 can be wall or ceiling-mounted, giving you complete control over where it is installed.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| BTUs: | 26,000 |
| Heat Area: | 160 sq. ft. |
| Heater Type: | Single Switch, Electronic Ignition |
| Mounting Options: | Wall / Ceiling |
| Warranty: | 1 Year Parts & Labour |
Dimensions:
| Height: | 14.25" |
| Width: | 19.29" |
| Depth: | 14.09" |
| Weight: | 33 lb. |
Documents:
| Spec Sheet: | Link |
| Manual: | Link |
| Outdoor Heating Planning Guide: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Bring your outdoor patio comfort levels to the next level with the Bromic Heating Tungsten 300 Patio Heater! Bromic Heaters are known for the outstanding performance and unbeatable quality! The Tungsten 500 evenly distributes 26,000 BTUs of heat to areas up to 160 square feet! The Tungsten 300 can be wall or ceiling-mounted, giving you complete control over where it is installed.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| BTUs: | 26,000 |
| Heat Area: | 160 sq. ft. |
| Heater Type: | Single Switch, Electronic Ignition |
| Mounting Options: | Wall / Ceiling |
| Warranty: | 1 Year Parts & Labour |
Dimensions:
| Height: | 14.25" |
| Width: | 19.29" |
| Depth: | 14.09" |
| Weight: | 33 lb. |
Documents:
| Spec Sheet: | Link |
| Manual: | Link |
| Outdoor Heating Planning Guide: | Link |























