
Original: $2,383.20
-65%$2,383.20
$834.12The Story
A New Era in Portable Gas Heating.
The Tungsten Smart-Heat Portable Gas Radiant Heater is the synthesis of cutting edge design, world first engineering and practical functionality.
Consistent with Bromic Heating's vision for industry innovation, the Tungsten Smart-Heat Portable takes relocatable gas heating to the next level with its efficiency and effectiveness - unparalleled in today's market.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane / Natural Gas |
| BTUs: | 21,300 - 38,500 |
| Heat Area: | 215 sq. ft. |
| Safety Features: | Flame Failure & Anti-Tilt Safety Device |
| Warranty: | 1 Year Parts |
Dimensions:
| Height: | 85" |
| Width: | 19" |
| Depth: | 27" |
| Weight (Excluding Cylinder): | 123.5 lb. |
| Height: | 36" |
| Front / Sides: | 36" |
| Back: | 12" |
Documents:
| Spec Sheet: | Link |
| Manual: | Link |
| Outdoor Heating Planning Guide: | Link |
| Propane to Natural Gas Conversion Kit Instructions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A New Era in Portable Gas Heating.
The Tungsten Smart-Heat Portable Gas Radiant Heater is the synthesis of cutting edge design, world first engineering and practical functionality.
Consistent with Bromic Heating's vision for industry innovation, the Tungsten Smart-Heat Portable takes relocatable gas heating to the next level with its efficiency and effectiveness - unparalleled in today's market.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane / Natural Gas |
| BTUs: | 21,300 - 38,500 |
| Heat Area: | 215 sq. ft. |
| Safety Features: | Flame Failure & Anti-Tilt Safety Device |
| Warranty: | 1 Year Parts |
Dimensions:
| Height: | 85" |
| Width: | 19" |
| Depth: | 27" |
| Weight (Excluding Cylinder): | 123.5 lb. |
| Height: | 36" |
| Front / Sides: | 36" |
| Back: | 12" |
Documents:
| Spec Sheet: | Link |
| Manual: | Link |
| Outdoor Heating Planning Guide: | Link |
| Propane to Natural Gas Conversion Kit Instructions: | Link |























