
The Story
The Infinite Series side burner is perfect for increasing the cooking capabilities of any Crown Verity outdoor kitchen. This unit has two (2) 12,000 BTUH burners with a cabinet and single drawer below. Includes stainless steel cover and LED heat indicating knobs.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Burner Size: | 22" |
| Burner Style: | Conventional |
| Type: | Built-In |
| Number of Burners: | 2 |
| Maximum Power: | 30,000 BTU |
| Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
Dimensions:
| Height: | 36.04" |
| Width: | 21.56" |
| Depth: | 26.44" |
Documents:
| Spec Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Infinite Series side burner is perfect for increasing the cooking capabilities of any Crown Verity outdoor kitchen. This unit has two (2) 12,000 BTUH burners with a cabinet and single drawer below. Includes stainless steel cover and LED heat indicating knobs.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Burner Size: | 22" |
| Burner Style: | Conventional |
| Type: | Built-In |
| Number of Burners: | 2 |
| Maximum Power: | 30,000 BTU |
| Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
Dimensions:
| Height: | 36.04" |
| Width: | 21.56" |
| Depth: | 26.44" |
Documents:
| Spec Sheet: | Link |























