
Original: $1,799.00
-65%$1,799.00
$629.65The Story
DCS Access Drawers offer generous storage for a range of items - from your LP tank to marinating meats. A range of accessories offer maximum flexibility, for example the LP tank drawer can be converted into a two-bin trash drawer or simply a large capacity storage drawer.
Features:
|
|
Specifications:
| Material: | 304 Grade Stainless Steel |
| Warranty: | 2 Years parts and labour / 5 Years stainless steel assemblies (material only) |
Assembled Dimensions:
| Height: | 21 7/8" |
| Width: | 24" |
| Depth: | 25 1/2" |
Cutout Dimensions (Flush):
| Height: | 22 1/16" |
| Width: | 24 3/16" |
| Depth: | 26" |
Cutout Dimensions (Proud):
| Height: | 20" |
| Width: | 22" |
| Depth: | 24" |
Documents:
| Data Sheet: | Link |
| Installation Guide: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
DCS Access Drawers offer generous storage for a range of items - from your LP tank to marinating meats. A range of accessories offer maximum flexibility, for example the LP tank drawer can be converted into a two-bin trash drawer or simply a large capacity storage drawer.
Features:
|
|
Specifications:
| Material: | 304 Grade Stainless Steel |
| Warranty: | 2 Years parts and labour / 5 Years stainless steel assemblies (material only) |
Assembled Dimensions:
| Height: | 21 7/8" |
| Width: | 24" |
| Depth: | 25 1/2" |
Cutout Dimensions (Flush):
| Height: | 22 1/16" |
| Width: | 24 3/16" |
| Depth: | 26" |
Cutout Dimensions (Proud):
| Height: | 20" |
| Width: | 22" |
| Depth: | 24" |
Documents:
| Data Sheet: | Link |
| Installation Guide: | Link |














