Original: $1,899.00
-65%$1,899.00
$664.65The Story
Combining respect for the environment and performance, the Black Stag II is ideal for heating spaces up to 2300 sq. ft.. This non-catalytic appliance is among the most ecological on the market with a particle emission rate of 0.95 g/h. Its maximum power of 90,000 BTU/h will keep you warm all winter long. Its firebox is specifically designed for loading of logs over depth. Its cast iron door, superimposed on steel sheets, is adorned with a unique deer head.
Included: steel legs with ash drawer, top air deflector, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 20" |
| Heat Output: | 90000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 10 hours |
| Firebox Volume: | 3.3 cu. ft. |
| Size: | Extra Large |
| Efficiency: | 71.1% HHV / 76.6% LHV / 78% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 0.95 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 32-3/4" |
| Width: | 24-1/4" |
| Depth: | 32-1/4" |
| Shipping Weight: | 417 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Combining respect for the environment and performance, the Black Stag II is ideal for heating spaces up to 2300 sq. ft.. This non-catalytic appliance is among the most ecological on the market with a particle emission rate of 0.95 g/h. Its maximum power of 90,000 BTU/h will keep you warm all winter long. Its firebox is specifically designed for loading of logs over depth. Its cast iron door, superimposed on steel sheets, is adorned with a unique deer head.
Included: steel legs with ash drawer, top air deflector, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 20" |
| Heat Output: | 90000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 10 hours |
| Firebox Volume: | 3.3 cu. ft. |
| Size: | Extra Large |
| Efficiency: | 71.1% HHV / 76.6% LHV / 78% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 0.95 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 32-3/4" |
| Width: | 24-1/4" |
| Depth: | 32-1/4" |
| Shipping Weight: | 417 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
























