Original: $1,629.00
-65%$1,629.00
$570.15The Story
Of medium size, the Blackcomb II wood stove is ideal for heating spaces up to 1,800 ft² with a maximum heat output of 65,000 BTU/h. EPA certified at 2.4 g/h, this non-catalytic unit represents an eco-responsible heating source. The Blackcomb II is equipped with side panels to reduce clearances to combustible materials, as well as a top air deflector, to boost air movement through the room.
Included: pedestal with ash drawer, top air deflector, ceramic glass, side panels, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 18" |
| Heat Output: | 65000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 7 hours |
| Firebox Volume: | 1.86 cu. ft. |
| Size: | Medium |
| Efficiency: | 68% HHV / 73% LHV / 76% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.4 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 30-5/8" |
| Width: | 24-7/8" |
| Depth: | 24-7/8" |
| Shipping Weight: | 325 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Of medium size, the Blackcomb II wood stove is ideal for heating spaces up to 1,800 ft² with a maximum heat output of 65,000 BTU/h. EPA certified at 2.4 g/h, this non-catalytic unit represents an eco-responsible heating source. The Blackcomb II is equipped with side panels to reduce clearances to combustible materials, as well as a top air deflector, to boost air movement through the room.
Included: pedestal with ash drawer, top air deflector, ceramic glass, side panels, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 18" |
| Heat Output: | 65000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 7 hours |
| Firebox Volume: | 1.86 cu. ft. |
| Size: | Medium |
| Efficiency: | 68% HHV / 73% LHV / 76% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.4 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 30-5/8" |
| Width: | 24-7/8" |
| Depth: | 24-7/8" |
| Shipping Weight: | 325 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
























