The Story
A streamlined version of the traditional wood stove, the Deco Alto is ideal for spaces up to 2,100 sq. ft. This large non-catalytic model releases up to 75,000 BTU/h and is certified according to the latest environmental standards. Its clean lines, higher than average height and base with integrated storage space set the Deco Alto apart from other appliances on the market.
Included: pedestal with log storage, rear air deflector, ash lip, ash drawer, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 20" |
| Heat Output: | 65000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 7 hours |
| Firebox Volume: | 2.4 cu. ft. |
| Size: | Large |
| Efficiency: | 72% HHV / 77% LHV / 79% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.3 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 26-1/2" |
| Width: | 25-5/8" |
| Depth: | 26-1/2" |
| Shipping Weight: | 390 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A streamlined version of the traditional wood stove, the Deco Alto is ideal for spaces up to 2,100 sq. ft. This large non-catalytic model releases up to 75,000 BTU/h and is certified according to the latest environmental standards. Its clean lines, higher than average height and base with integrated storage space set the Deco Alto apart from other appliances on the market.
Included: pedestal with log storage, rear air deflector, ash lip, ash drawer, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 20" |
| Heat Output: | 65000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 7 hours |
| Firebox Volume: | 2.4 cu. ft. |
| Size: | Large |
| Efficiency: | 72% HHV / 77% LHV / 79% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.3 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 26-1/2" |
| Width: | 25-5/8" |
| Depth: | 26-1/2" |
| Shipping Weight: | 390 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
























