Original: $1,679.00
-65%$1,679.00
$587.65The Story
Sleek version of the traditional wood stove, the Deco II can heat up to 1,800 sq. ft. with 65,000 BTU/h of maximum power. EPA 2020 certified at 2.4 g/h, this non-catalytic wood stove stands out with its modern design, its higher-than-average height and its storage space under the appliance.
Included: pedestal with ash drawer, top air deflector, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 18" |
| Heat Output: | 65000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 7 hours |
| Firebox Volume: | 1.86 cu. ft. |
| Size: | Medium |
| Efficiency: | 68% HHV / 73% LHV / 76% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.4 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 36-5/8" |
| Width: | 23-7/8" |
| Depth: | 23" |
| Shipping Weight: | 321 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Sleek version of the traditional wood stove, the Deco II can heat up to 1,800 sq. ft. with 65,000 BTU/h of maximum power. EPA 2020 certified at 2.4 g/h, this non-catalytic wood stove stands out with its modern design, its higher-than-average height and its storage space under the appliance.
Included: pedestal with ash drawer, top air deflector, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 18" |
| Heat Output: | 65000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 7 hours |
| Firebox Volume: | 1.86 cu. ft. |
| Size: | Medium |
| Efficiency: | 68% HHV / 73% LHV / 76% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.4 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 36-5/8" |
| Width: | 23-7/8" |
| Depth: | 23" |
| Shipping Weight: | 321 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
























