Original: $3,199.00
-65%$3,199.00
$1,119.65The Story
Easy to use and maintain, the Eco-55 pellet stove is ideal for heating spaces up to 2,000 ft². It features intuitive electronic control and easy to use thermostatic control. Cleaning is a breeze, with access to components that are removable without tools. Certified at only 0.96 g/h, the Eco-55 produces up to 39,260 BTU/h, and provides clean and efficient heating.
Included: blower, ceramic glass, ash lip
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Pellet (Premium or better) |
| Hopper Capacity: | 60 lb. |
| Maximum Burn Time: | 51 hours |
| Maximum Heat Input Rate: | 39,260 BTUs |
| Average Overall Efficiency: | 70.3% HHV / 75.8% LHV / 78.4% Optimum |
| Average Particulate Emission Rate: | 0.96 g/h |
| Size: | Medium |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 32-5/8" |
| Width: | 25-1/4" |
| Depth: | 29-1/2" |
| Shipping Weight: | 277 lb. |
Documents:
| Installation Manual: | Link |
| Operation Manual: | Link |
| Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Easy to use and maintain, the Eco-55 pellet stove is ideal for heating spaces up to 2,000 ft². It features intuitive electronic control and easy to use thermostatic control. Cleaning is a breeze, with access to components that are removable without tools. Certified at only 0.96 g/h, the Eco-55 produces up to 39,260 BTU/h, and provides clean and efficient heating.
Included: blower, ceramic glass, ash lip
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Pellet (Premium or better) |
| Hopper Capacity: | 60 lb. |
| Maximum Burn Time: | 51 hours |
| Maximum Heat Input Rate: | 39,260 BTUs |
| Average Overall Efficiency: | 70.3% HHV / 75.8% LHV / 78.4% Optimum |
| Average Particulate Emission Rate: | 0.96 g/h |
| Size: | Medium |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 32-5/8" |
| Width: | 25-1/4" |
| Depth: | 29-1/2" |
| Shipping Weight: | 277 lb. |
Documents:
| Installation Manual: | Link |
| Operation Manual: | Link |
| Dimensions: | Link |
























