Original: $1,329.00
-65%$1,329.00
$465.15The Story
Our most compact unit in the series, the Escape 1200 is the perfect choice for heating homes up to 1,200 sq. ft. With only 1.8 g/h of particulate emissions, this EPA certified wood stove puts out an impressive 45,000 BTU/h. The bottom of its combustion chamber is deeper than other models in its category and allows a greater accumulation of ashes, and thus able to empty them less frequently. A simple model; reliable and robust.
Included: pedestal, air deflector, ceramic glass, cast iron door with adjustable hinges, ash lip, air damper, stainless steel heat shield
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 17" |
| Heat Output: | 45000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 5 hours |
| Firebox Volume: | 1.8 cu. ft. |
| Size: | Small |
| Efficiency: | 74% HHV / 79% LHV / 80% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 1.8 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 30-1/8" |
| Width: | 18-1/2" |
| Depth: | 28-7/8" |
| Shipping Weight: | 288 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Our most compact unit in the series, the Escape 1200 is the perfect choice for heating homes up to 1,200 sq. ft. With only 1.8 g/h of particulate emissions, this EPA certified wood stove puts out an impressive 45,000 BTU/h. The bottom of its combustion chamber is deeper than other models in its category and allows a greater accumulation of ashes, and thus able to empty them less frequently. A simple model; reliable and robust.
Included: pedestal, air deflector, ceramic glass, cast iron door with adjustable hinges, ash lip, air damper, stainless steel heat shield
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 17" |
| Heat Output: | 45000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 5 hours |
| Firebox Volume: | 1.8 cu. ft. |
| Size: | Small |
| Efficiency: | 74% HHV / 79% LHV / 80% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 1.8 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 30-1/8" |
| Width: | 18-1/2" |
| Depth: | 28-7/8" |
| Shipping Weight: | 288 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
























