Original: $2,049.00
-65%$2,049.00
$717.15The Story
Combining performance and respect for the environment, the Escape 1500 is the perfect choice for heating homes up to 1,800 ft². With only 2.4 g/h of particulate emissions, this non-catalytic wood insert gives off up to 65,000 BTU/h while largely meeting EPA standards. The Escape 1500 is the perfect way to update your masonry fireplace, and make it efficient!
Included: 29" x 44" faceplate, blower, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 18" |
| Heat Output: | 65,000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 7 hours |
| Firebox Volume: | 1.86 cu. ft. |
| Size: | Medium |
| Efficiency: | 68% HHV / 73% LHV / 76% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.4 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S628 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 21-1/4" |
| Width: | 27-1/4" |
| Depth: | 22-3/8" |
| Shipping Weight: | 360 lb. |
Minimum Fireplace Opening:
| Height: | 21-1/2" |
| Width: | 27-1/2" |
| Depth: | 12-3/4" |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Combining performance and respect for the environment, the Escape 1500 is the perfect choice for heating homes up to 1,800 ft². With only 2.4 g/h of particulate emissions, this non-catalytic wood insert gives off up to 65,000 BTU/h while largely meeting EPA standards. The Escape 1500 is the perfect way to update your masonry fireplace, and make it efficient!
Included: 29" x 44" faceplate, blower, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 18" |
| Heat Output: | 65,000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 7 hours |
| Firebox Volume: | 1.86 cu. ft. |
| Size: | Medium |
| Efficiency: | 68% HHV / 73% LHV / 76% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.4 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S628 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 21-1/4" |
| Width: | 27-1/4" |
| Depth: | 22-3/8" |
| Shipping Weight: | 360 lb. |
Minimum Fireplace Opening:
| Height: | 21-1/2" |
| Width: | 27-1/2" |
| Depth: | 12-3/4" |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
























