Original: $1,679.00
-65%$1,679.00
$587.65The Story
Combining performance and respect for the environment, the Escape 1500 is the perfect choice for heating homes up to 1,800 sq. ft. With only 2.4 g/h of particulate emissions, this non-catalytic wood stove gives off up to 65,000 BTU/h while largely meeting EPA standards. The unit is equipped with side panels which helps reduce clearances to combustible materials and a top heat exchanger which redirects heat to the front of the unit.
Included: pedestal with ash drawer, air mate, ceramic glass, side panels, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 18" |
| Heat Output: | 65000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 7 hours |
| Firebox Volume: | 1.86 cu. ft. |
| Size: | Medium |
| Efficiency: | 68% HHV / 73% LHV / 76% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.4 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 29-7/8" |
| Width: | 24-7/8" |
| Depth: | 24-1/2" |
| Shipping Weight: | 332 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Combining performance and respect for the environment, the Escape 1500 is the perfect choice for heating homes up to 1,800 sq. ft. With only 2.4 g/h of particulate emissions, this non-catalytic wood stove gives off up to 65,000 BTU/h while largely meeting EPA standards. The unit is equipped with side panels which helps reduce clearances to combustible materials and a top heat exchanger which redirects heat to the front of the unit.
Included: pedestal with ash drawer, air mate, ceramic glass, side panels, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 18" |
| Heat Output: | 65000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 7 hours |
| Firebox Volume: | 1.86 cu. ft. |
| Size: | Medium |
| Efficiency: | 68% HHV / 73% LHV / 76% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.4 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 29-7/8" |
| Width: | 24-7/8" |
| Depth: | 24-1/2" |
| Shipping Weight: | 332 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
























