Original: $1,929.00
-65%$1,929.00
$675.15The Story
Capable of heating an area of up to 2100 sq. ft., the Heritage offers a maximum heat output of 75,000 BTU/h. Robust and powerful, this non-catalytic unit goes beyond environmental standards with its low particle emission rate of 2.3 g/h. Among the largest stoves available on the market, the Heritage is equipped with a large glass surface to fully enjoy the fire.
Included: pedestal with ash drawer, blower, air deflector, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 20" |
| Heat Output: | 75000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 8 hours |
| Firebox Volume: | 2.4 cu. ft. |
| Size: | Large |
| Efficiency: | 72% HHV / 77% LHV / 79% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.3 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 32-3/4" |
| Width: | 26" |
| Depth: | 32" |
| Shipping Weight: | 367 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Capable of heating an area of up to 2100 sq. ft., the Heritage offers a maximum heat output of 75,000 BTU/h. Robust and powerful, this non-catalytic unit goes beyond environmental standards with its low particle emission rate of 2.3 g/h. Among the largest stoves available on the market, the Heritage is equipped with a large glass surface to fully enjoy the fire.
Included: pedestal with ash drawer, blower, air deflector, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 20" |
| Heat Output: | 75000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 8 hours |
| Firebox Volume: | 2.4 cu. ft. |
| Size: | Large |
| Efficiency: | 72% HHV / 77% LHV / 79% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.3 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 32-3/4" |
| Width: | 26" |
| Depth: | 32" |
| Shipping Weight: | 367 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
























