The Story
Combining respect for the environment and performance, the Legend III is ideal for heating spaces up to 2,300 sq. ft. This non-catalytic appliance is among the most ecological on the market with a particle emission rate of 0.95 g/h. Its maximum power of 90,000 BTU/h will keep you warm all winter long. Its firebox is specifically designed for loading of logs over depth.
Included: blower, cast iron legs with ash drawer, top air deflector, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 20" |
| Heat Output: | 90,000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 10 hours |
| Firebox Volume: | 3.3 cu. ft. |
| Size: | Extra Large |
| Efficiency: | 71.1% HHV / 76.6% LHV / 78% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 0.95 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 32-5/8" |
| Width: | 24-1/4" |
| Depth: | 32-3/8" |
| Shipping Weight: | 436 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Combining respect for the environment and performance, the Legend III is ideal for heating spaces up to 2,300 sq. ft. This non-catalytic appliance is among the most ecological on the market with a particle emission rate of 0.95 g/h. Its maximum power of 90,000 BTU/h will keep you warm all winter long. Its firebox is specifically designed for loading of logs over depth.
Included: blower, cast iron legs with ash drawer, top air deflector, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 20" |
| Heat Output: | 90,000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 10 hours |
| Firebox Volume: | 3.3 cu. ft. |
| Size: | Extra Large |
| Efficiency: | 71.1% HHV / 76.6% LHV / 78% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 0.95 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 32-5/8" |
| Width: | 24-1/4" |
| Depth: | 32-3/8" |
| Shipping Weight: | 436 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
























