Original: $1,199.00
-65%$1,199.00
$419.65The Story
Amongst the most compact on the market, our Spark II wood stove can heat up to 1,200 sq. ft. with a maximum heat output of 45,000 BTU/h. Non-catalytic and EPA certified at 1.8 g/h, this model can efficiently heat small spaces. The bottom of its combustion chamber is deeper than other models in its category and allows a greater accumulation of ashes, and thus able to empty them less frequently. Packaged in a rigid cardboard box for ease of transport, this appliance requires simple assembly.
Included: steel legs, air deflector, ceramic glass, cast iron door with adjustable hinges, ash lip, air damper, stainless steel heat shield
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 17" |
| Heat Output: | 45000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 5 hours |
| Firebox Volume: | 1.8 cu. ft. |
| Size: | Small |
| Efficiency: | 74% HHV / 79% LHV / 80% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 1.8 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 28-3/4" |
| Width: | 18-1/2" |
| Depth: | 28-7/8" |
| Shipping Weight: | 235 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Amongst the most compact on the market, our Spark II wood stove can heat up to 1,200 sq. ft. with a maximum heat output of 45,000 BTU/h. Non-catalytic and EPA certified at 1.8 g/h, this model can efficiently heat small spaces. The bottom of its combustion chamber is deeper than other models in its category and allows a greater accumulation of ashes, and thus able to empty them less frequently. Packaged in a rigid cardboard box for ease of transport, this appliance requires simple assembly.
Included: steel legs, air deflector, ceramic glass, cast iron door with adjustable hinges, ash lip, air damper, stainless steel heat shield
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 17" |
| Heat Output: | 45000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 5 hours |
| Firebox Volume: | 1.8 cu. ft. |
| Size: | Small |
| Efficiency: | 74% HHV / 79% LHV / 80% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 1.8 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 28-3/4" |
| Width: | 18-1/2" |
| Depth: | 28-7/8" |
| Shipping Weight: | 235 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
























