
The Story
Experience even whole-room heating and powerful personal cooling with the Dyson AM09 Hot + Cool fan heater! The AM09 features the Dyson technology you love: automatic shutoff when tipped over, no visible heating elements, and their iconic bladeless design. Refurbished unit, color may vary.
Features:
|
|
What's Included:
|
|
Specifications:
| Air Treatment Type: | Heat & Cooling Fan |
| Temperature Settings: | 0-37F |
| Airflow at Max. Setting: | 186 L/s |
| Cord Length: | 1.8 m |
| Base Diameter w/ Plate: | 204 mm |
| Amp Diameter: | 153 mm |
| Warranty: | 1 Year |
Dimensions:
| Height: | 595 mm |
| Width: | 153 mm |
| Length: | 113 mm |
| Weight: | 2.68 kg |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Experience even whole-room heating and powerful personal cooling with the Dyson AM09 Hot + Cool fan heater! The AM09 features the Dyson technology you love: automatic shutoff when tipped over, no visible heating elements, and their iconic bladeless design. Refurbished unit, color may vary.
Features:
|
|
What's Included:
|
|
Specifications:
| Air Treatment Type: | Heat & Cooling Fan |
| Temperature Settings: | 0-37F |
| Airflow at Max. Setting: | 186 L/s |
| Cord Length: | 1.8 m |
| Base Diameter w/ Plate: | 204 mm |
| Amp Diameter: | 153 mm |
| Warranty: | 1 Year |
Dimensions:
| Height: | 595 mm |
| Width: | 153 mm |
| Length: | 113 mm |
| Weight: | 2.68 kg |





















