The Story
Clean with absolute ease and effectiveness thanks to the Dyson V8B cordless stick vacuum. Not only does it bring back same great features from the V6, it also sports some key enhancements such as a more powerful motor, stronger suction power, longer battery life, and an even more effective direct-drive cleaner head.
Features:
|
|
What's Included:
|
|
Specifications:
| Filtration: | Advanced Whole-Machine Filtration |
| Cleaner Head: | Direct Drive Cleaner Head |
| Cyclone Technology: | 2 Tier Radial Cyclones |
| Run Time (Powerful Mode): | 40 Minutes |
| Suction Power: | Max Mode 115AW Powerful Mode 28AW |
| Charge Time: | 5 hours |
| Warranty: | 1 Year |
Dimensions:
| Height: | 250 mm |
| Width: | 224 mm |
| Length: | 1244 mm |
| Weight: | 2.61 kg |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Clean with absolute ease and effectiveness thanks to the Dyson V8B cordless stick vacuum. Not only does it bring back same great features from the V6, it also sports some key enhancements such as a more powerful motor, stronger suction power, longer battery life, and an even more effective direct-drive cleaner head.
Features:
|
|
What's Included:
|
|
Specifications:
| Filtration: | Advanced Whole-Machine Filtration |
| Cleaner Head: | Direct Drive Cleaner Head |
| Cyclone Technology: | 2 Tier Radial Cyclones |
| Run Time (Powerful Mode): | 40 Minutes |
| Suction Power: | Max Mode 115AW Powerful Mode 28AW |
| Charge Time: | 5 hours |
| Warranty: | 1 Year |
Dimensions:
| Height: | 250 mm |
| Width: | 224 mm |
| Length: | 1244 mm |
| Weight: | 2.61 kg |






















