Original: $1,499.00
-65%$1,499.00
$524.65The Story
Happiness in a smaller package – the Medium EGG is perfectly sized for smaller families and couples, and accommodates all the most popular EGGcessories like the convEGGtor and Pizza & Baking Stone. Get all the famous Big Green Egg versatility and efficiency in a smaller package with plenty of cooking area to accommodate a backyard cookout of four steaks or two whole chickens.
Cooks up to:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Charcoal |
| Temperature Range: | 200°F to 750°F (93°C to 399°C) |
| Primary Construction Material: | Ceramic |
| Grid Diameter: | 15" / 38cm |
| Cooking Area: | 177" sq. / 1140cm sq. |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Dimensions:
| Grid Diameter: | 18.25" / 46cm |
| Weight: | 113Lb / 51Kg |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Happiness in a smaller package – the Medium EGG is perfectly sized for smaller families and couples, and accommodates all the most popular EGGcessories like the convEGGtor and Pizza & Baking Stone. Get all the famous Big Green Egg versatility and efficiency in a smaller package with plenty of cooking area to accommodate a backyard cookout of four steaks or two whole chickens.
Cooks up to:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Charcoal |
| Temperature Range: | 200°F to 750°F (93°C to 399°C) |
| Primary Construction Material: | Ceramic |
| Grid Diameter: | 15" / 38cm |
| Cooking Area: | 177" sq. / 1140cm sq. |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Dimensions:
| Grid Diameter: | 18.25" / 46cm |
| Weight: | 113Lb / 51Kg |





















