Original: $4,759.00
-65%$4,759.00
$1,665.65The Story
This model is very popular for Golf clubs, Caterers, Social Clubs and the rental/outdoor catering event industry. If you wish to get serious with some rotisserie cooking, well this is the model for you. The option of a heavy duty rotisserie will allow a large suckling pig and alike to be cooked to perfection while providing plenty of spare cooking grid space to throw on some additional food menus at the same time. Add a flat griddle, steam pans, and an upper tier of shelving to broaden the menu selection. A real crowd pleaser.
Features:
|
|
Included Accessories:
| |
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 7 |
| Max Burner BTU: | 114,000 Btu |
| Cooking Surface: | 46" x 21" |
| Total Cooking Area: | 966 sq. in. |
Dimensions:
| Height: | 36" | 52" (With Optional RollDome) |
| Length: | 56" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 176 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This model is very popular for Golf clubs, Caterers, Social Clubs and the rental/outdoor catering event industry. If you wish to get serious with some rotisserie cooking, well this is the model for you. The option of a heavy duty rotisserie will allow a large suckling pig and alike to be cooked to perfection while providing plenty of spare cooking grid space to throw on some additional food menus at the same time. Add a flat griddle, steam pans, and an upper tier of shelving to broaden the menu selection. A real crowd pleaser.
Features:
|
|
Included Accessories:
| |
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 7 |
| Max Burner BTU: | 114,000 Btu |
| Cooking Surface: | 46" x 21" |
| Total Cooking Area: | 966 sq. in. |
Dimensions:
| Height: | 36" | 52" (With Optional RollDome) |
| Length: | 56" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 176 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |





















