Original: $1,099.99
-65%$1,099.99
$385.00The Story
C&H Exclusive - Can't be found in big box stores!
The Ambiance Bull Pit 900 Pellet Smoker Grill by Pit Boss (PB900AMB) redefines outdoor cooking with the perfect balance of power, versatility, and compact design. Featuring 932 sq. in. of cooking space on durable stainless steel grids, it lets you grill, smoke, roast, or sear with impressive precision.
Its upper cooking rack glides out like an oven shelf, making it very easy to access food. With Wi-Fi and Bluetooth connectivity, you can monitor and adjust from your phone. Rapid ignition, intuitive temperature control, and a rugged build make outdoor cooking effortless while delivering rich, authentic wood-fired flavor.
Compact yet generous, the Bull Pit 900 Pellet Smoker Grill fits seamlessly into your outdoor space and quickly becomes your go-to partner for turning every meal into a warm, flavorful gathering.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Pellet |
| Hopper Capacity: | 30 lb. |
| Temperature Range: | 180 to 500F |
| Total Cooking Area: | 932 sq. in.(582 Main / 350 Top) |
| Cooking Grate Type: | 304 Stainless Steel |
| Probe Ports: | 2 |
| Connectivity: | Wi-Fi Bluetooth |
| Warranty: | 5 Year Limited |
Overall Dimensions:
| Height: | 47" |
| Width: | 59" |
| Depth: | 34" |
| Weight: | 194 lb. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
C&H Exclusive - Can't be found in big box stores!
The Ambiance Bull Pit 900 Pellet Smoker Grill by Pit Boss (PB900AMB) redefines outdoor cooking with the perfect balance of power, versatility, and compact design. Featuring 932 sq. in. of cooking space on durable stainless steel grids, it lets you grill, smoke, roast, or sear with impressive precision.
Its upper cooking rack glides out like an oven shelf, making it very easy to access food. With Wi-Fi and Bluetooth connectivity, you can monitor and adjust from your phone. Rapid ignition, intuitive temperature control, and a rugged build make outdoor cooking effortless while delivering rich, authentic wood-fired flavor.
Compact yet generous, the Bull Pit 900 Pellet Smoker Grill fits seamlessly into your outdoor space and quickly becomes your go-to partner for turning every meal into a warm, flavorful gathering.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Pellet |
| Hopper Capacity: | 30 lb. |
| Temperature Range: | 180 to 500F |
| Total Cooking Area: | 932 sq. in.(582 Main / 350 Top) |
| Cooking Grate Type: | 304 Stainless Steel |
| Probe Ports: | 2 |
| Connectivity: | Wi-Fi Bluetooth |
| Warranty: | 5 Year Limited |
Overall Dimensions:
| Height: | 47" |
| Width: | 59" |
| Depth: | 34" |
| Weight: | 194 lb. |























