Original: $4,380.00
-65%$4,380.00
$1,533.00The Story
The compact Astra 24 combines convenient versatility with luxurious functionality. It is perfect for limited spaces and can often fit into existing wall cavities, minimising the need for extensive renovations. Yet with a large viewing area and the ability to accommodate logs up to 23 inches, the Astra serves as an efficient and striking centrepiece in any room.
Features:
|
|
Specifications:
| Heat Capacity: | 1,500 square feet |
| Total Maximum Heat Output: | 75,000 BTUs (based on a 20 lb load of wood) |
| EPA Firebox Size: | 2.4 cubic feet |
| Chimney: | 6 inch listed to UL 103/ULC S629 standards |
| Emissions: | 1.8 g/h |
| Glass Dimensions: | 24" x 13½" |
| Certifications: | EPA 28 & 5G option 3, CSA B-415.1.10, UL 127-2011 and ULC S610-M87 |
Dimensions (Traditional):
| Height: | 31 7/8" |
| Width: | 31 7/16" |
| Depth: | 21 7/8" |
| Weight: | 300 lbs |
Dimensions (Clean Face):
| Height: | 22 11/16" |
| Width: | 33 1/4" |
| Depth: | 21 7/8" |
| Weight: | 300 lbs |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The compact Astra 24 combines convenient versatility with luxurious functionality. It is perfect for limited spaces and can often fit into existing wall cavities, minimising the need for extensive renovations. Yet with a large viewing area and the ability to accommodate logs up to 23 inches, the Astra serves as an efficient and striking centrepiece in any room.
Features:
|
|
Specifications:
| Heat Capacity: | 1,500 square feet |
| Total Maximum Heat Output: | 75,000 BTUs (based on a 20 lb load of wood) |
| EPA Firebox Size: | 2.4 cubic feet |
| Chimney: | 6 inch listed to UL 103/ULC S629 standards |
| Emissions: | 1.8 g/h |
| Glass Dimensions: | 24" x 13½" |
| Certifications: | EPA 28 & 5G option 3, CSA B-415.1.10, UL 127-2011 and ULC S610-M87 |
Dimensions (Traditional):
| Height: | 31 7/8" |
| Width: | 31 7/16" |
| Depth: | 21 7/8" |
| Weight: | 300 lbs |
Dimensions (Clean Face):
| Height: | 22 11/16" |
| Width: | 33 1/4" |
| Depth: | 21 7/8" |
| Weight: | 300 lbs |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |























