
Original: $4,890.00
-65%$4,890.00
$1,711.50The Story
The Ambiance Elegance Wood Fireplaces are the best there is. The Elegance 40 Wood Fireplace offers a firebox where the back wall is narrower than the front. It allows for a better transfer of radiant heat into the room compared the "square shaped" fireboxes. Still featuring Soapstone for the optimal heat management as it absorbs 15% more heat than firebrick and radiates heat 5 times more than firebrick. Enjoy the patented air control for the most advanced combustion technology there is on the Market!
Features:
|
|
Includes:
|
|
Specifications:
| BTU Output (Cordwood): | 90,000 |
| BTU Output (EPA): | 29,274 |
| EPA Emissions: | 1.47 g/hr |
| Blower: | One 130 CFM Blower w/ Variable Speed |
| Firebox Volume: | 3.2 cu. ft. |
| Log Length: | 19" |
| Optimal Efficiency: | 75% |
| LHV Efficiency: | 71.9% |
| Venting Type: | Class A - 2100 degree |
| Inside Chimney Diameter: | 6" |
| Glass Type: | Ceramic |
Unit Dimensions:
| Height: | 39.3" |
| Width: | 40" |
| Depth: | 24" |
Firebox Dimensions:
| Height: | 18.5" |
| Front Width: | 23.25" |
| Back Width: | 16.25" |
| Depth: | 15.25" |
Glass Dimensions:
| Height: | 15.9" |
| Width: | 23.4" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| Firescreen Door Instructions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Ambiance Elegance Wood Fireplaces are the best there is. The Elegance 40 Wood Fireplace offers a firebox where the back wall is narrower than the front. It allows for a better transfer of radiant heat into the room compared the "square shaped" fireboxes. Still featuring Soapstone for the optimal heat management as it absorbs 15% more heat than firebrick and radiates heat 5 times more than firebrick. Enjoy the patented air control for the most advanced combustion technology there is on the Market!
Features:
|
|
Includes:
|
|
Specifications:
| BTU Output (Cordwood): | 90,000 |
| BTU Output (EPA): | 29,274 |
| EPA Emissions: | 1.47 g/hr |
| Blower: | One 130 CFM Blower w/ Variable Speed |
| Firebox Volume: | 3.2 cu. ft. |
| Log Length: | 19" |
| Optimal Efficiency: | 75% |
| LHV Efficiency: | 71.9% |
| Venting Type: | Class A - 2100 degree |
| Inside Chimney Diameter: | 6" |
| Glass Type: | Ceramic |
Unit Dimensions:
| Height: | 39.3" |
| Width: | 40" |
| Depth: | 24" |
Firebox Dimensions:
| Height: | 18.5" |
| Front Width: | 23.25" |
| Back Width: | 16.25" |
| Depth: | 15.25" |
Glass Dimensions:
| Height: | 15.9" |
| Width: | 23.4" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| Firescreen Door Instructions: | Link |






















