Original: $3,952.00
-65%$3,952.00
$1,383.20The Story
Typical mid-size fireplaces are either too shallow or way too deep. Shallow fireplaces offer very little flame and deeper fireplaces take too much space into the room. The Intrigue 36 has the right balance!
The Intrigue combines radiant and convection heat providing you with one of the most efficient fireplaces on the market, it will warm your heart as well as your home.
Features:
|
|
Specifications:
| BTUs (Natural Gas): | 19,000 - 27,000 |
| BTUs (Propane - Conversion Kit Required): | 21,000 - 27,000 |
| Viewing Dimensions: | 28" x 19.63" |
| Energuide Efficiency Rating: | 71.1% IPI / 70.5% MV |
| Steady State Efficiency: | 78.2% IPI / 76.4% MV |
Unit Dimensions:
| Height: | 33.5" |
| Width: | 35.6" |
| Depth: | 19.3" |
Framing Dimensions:
| Height: | 43.25" |
| Width: | 35.63" |
| Depth: | 18.5" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Typical mid-size fireplaces are either too shallow or way too deep. Shallow fireplaces offer very little flame and deeper fireplaces take too much space into the room. The Intrigue 36 has the right balance!
The Intrigue combines radiant and convection heat providing you with one of the most efficient fireplaces on the market, it will warm your heart as well as your home.
Features:
|
|
Specifications:
| BTUs (Natural Gas): | 19,000 - 27,000 |
| BTUs (Propane - Conversion Kit Required): | 21,000 - 27,000 |
| Viewing Dimensions: | 28" x 19.63" |
| Energuide Efficiency Rating: | 71.1% IPI / 70.5% MV |
| Steady State Efficiency: | 78.2% IPI / 76.4% MV |
Unit Dimensions:
| Height: | 33.5" |
| Width: | 35.6" |
| Depth: | 19.3" |
Framing Dimensions:
| Height: | 43.25" |
| Width: | 35.63" |
| Depth: | 18.5" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |























