Original: $1,299.00
-65%$1,299.00
$454.65The Story
The Baron 490 PRO features a 460 sq. in. primary cooking surface and includes a durable cast aluminum oven, 4 stainless steel Dual-Tube burners, illuminated control panel lights, stainless steel Flav-R-Wave™ cooking system, and electronic ignition. All 400 PRO series include stainless steel 8 mm rod cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel drop-down side shelves, and enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 4 |
| BTUs: | 40,000 |
| Total Cooking Area: | 630 sq. in. 460 Main 170 Warming Rack |
| Cooking Grill Grates Type: | Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Year Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 57" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 153 lb. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Baron 490 PRO features a 460 sq. in. primary cooking surface and includes a durable cast aluminum oven, 4 stainless steel Dual-Tube burners, illuminated control panel lights, stainless steel Flav-R-Wave™ cooking system, and electronic ignition. All 400 PRO series include stainless steel 8 mm rod cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel drop-down side shelves, and enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 4 |
| BTUs: | 40,000 |
| Total Cooking Area: | 630 sq. in. 460 Main 170 Warming Rack |
| Cooking Grill Grates Type: | Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Year Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 57" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 153 lb. |























