The Story
The Broil King Baron 520 PRO features 570 sq. in. primary cooking surface and includes a durable cast aluminum oven, 5 stainless steel Dual-Tube burners, illuminated control panel lights, stainless steel 8mm rod cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, electronic ignition, stainless steel drop-down side shelves and enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 5 |
| Main Burner BTUs: | 45,000 |
| Primary Cooking Space: | 570 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 210 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 780 sq. in. |
| Cooking Grill Grids Type: | Solid 8 mm stainless steel cooking grids |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Year Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 63" |
| Width (Shelves Down): | 42.5" |
| Depth: | 24" |
| Weight (LP Mode): | 175 lb |
| Weight (NG Mode): | 179 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Broil King Baron 520 PRO features 570 sq. in. primary cooking surface and includes a durable cast aluminum oven, 5 stainless steel Dual-Tube burners, illuminated control panel lights, stainless steel 8mm rod cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, electronic ignition, stainless steel drop-down side shelves and enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 5 |
| Main Burner BTUs: | 45,000 |
| Primary Cooking Space: | 570 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 210 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 780 sq. in. |
| Cooking Grill Grids Type: | Solid 8 mm stainless steel cooking grids |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Year Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 63" |
| Width (Shelves Down): | 42.5" |
| Depth: | 24" |
| Weight (LP Mode): | 175 lb |
| Weight (NG Mode): | 179 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |























