The Story
The Baron S 490 PRO IR features 460 sq. in. primary cooking surface and includes a durable cast aluminum oven, 4 stainless steel Dual-Tube burners, illuminated control panel lights, stainless steel 8mm rod cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. The S 490 PRO IR features a powerful infrared side burner with solid stainless steel 8mm rod cooking grid, stainless steel drop-down side shelves and enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 45,000 |
| Side Burner BTUs: | 10,000 |
| Rotisserie Burner BTUs: | 15,000 |
| Primary Cooking Space: | 460 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 200 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 660 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Year Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 57" |
| Width (Shelves Down): | 36" |
| Depth: | 24" |
| Weight (LP Mode): | 153 lb |
| Weight (NG Mode): | 157 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Baron S 490 PRO IR features 460 sq. in. primary cooking surface and includes a durable cast aluminum oven, 4 stainless steel Dual-Tube burners, illuminated control panel lights, stainless steel 8mm rod cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. The S 490 PRO IR features a powerful infrared side burner with solid stainless steel 8mm rod cooking grid, stainless steel drop-down side shelves and enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 45,000 |
| Side Burner BTUs: | 10,000 |
| Rotisserie Burner BTUs: | 15,000 |
| Primary Cooking Space: | 460 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 200 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 660 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Year Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 57" |
| Width (Shelves Down): | 36" |
| Depth: | 24" |
| Weight (LP Mode): | 153 lb |
| Weight (NG Mode): | 157 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |























