Original: $1,799.00
-65%$1,799.00
$629.65The Story
The Broil King Baron S 590 PRO IR features 570 sq. in. primary cooking surface and includes a durable cast aluminum oven, 5 stainless steel Dual-Tube burners, illuminated control knobs, stainless steel 8mm rod cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. The S 590 PRO IR features a powerful infrared side burner with solid stainless steel 8mm rod cooking grid, stainless steel drop-down side shelves and enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 5 |
| Main Burner BTUs: | 45,000 BTU |
| Side Burner BTUs: | 10,000 BTU |
| Rotisserie Burner BTUs: | 15,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 900 sq in |
| Primary Cooking Space: | 570 sq in |
| Side Burner Space: | 120 sq in |
| Warming Rack Space: | 210 sq in |
| Warranty (Top-to-Bottom): | 15 Years |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 63" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 190 lbs |
Documents:
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |
| Assembly Manual (LP): | Link |
| Assembly Manual (NG): | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Broil King Baron S 590 PRO IR features 570 sq. in. primary cooking surface and includes a durable cast aluminum oven, 5 stainless steel Dual-Tube burners, illuminated control knobs, stainless steel 8mm rod cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. The S 590 PRO IR features a powerful infrared side burner with solid stainless steel 8mm rod cooking grid, stainless steel drop-down side shelves and enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 5 |
| Main Burner BTUs: | 45,000 BTU |
| Side Burner BTUs: | 10,000 BTU |
| Rotisserie Burner BTUs: | 15,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 900 sq in |
| Primary Cooking Space: | 570 sq in |
| Side Burner Space: | 120 sq in |
| Warming Rack Space: | 210 sq in |
| Warranty (Top-to-Bottom): | 15 Years |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 63" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 190 lbs |
Documents:
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |
| Assembly Manual (LP): | Link |
| Assembly Manual (NG): | Link |























