
The Story
The Broil King® Imperial 570 Built-In features 625 sq. in of primary cooking surface and includes 5 stainless steel Dual-Tube burners, 5 professional cast stainless steel cooking grids, warming rack, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, electronic igniter, oven lights, illuminated control knobs and stainless steel ignition switch.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 5 |
| Main Burner BTUs: | 55,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 875 sq in |
| Primary Cooking Space: | 625 sq in |
| Warranty (Top-to-Bottom): | 15 Years |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 24.89" |
| Width: | 37.52" |
| Depth: | 26.37" |
| Weight: | 184 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Assembly Manual: | Link |
| Build Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Broil King® Imperial 570 Built-In features 625 sq. in of primary cooking surface and includes 5 stainless steel Dual-Tube burners, 5 professional cast stainless steel cooking grids, warming rack, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, electronic igniter, oven lights, illuminated control knobs and stainless steel ignition switch.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 5 |
| Main Burner BTUs: | 55,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 875 sq in |
| Primary Cooking Space: | 625 sq in |
| Warranty (Top-to-Bottom): | 15 Years |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 24.89" |
| Width: | 37.52" |
| Depth: | 26.37" |
| Weight: | 184 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Assembly Manual: | Link |
| Build Dimensions: | Link |






















