
The Story
The Broil King Imperial S 670 Built-In features two totally independent ovens with a total of 750 sq. in of primary cooking surface and includes 6 stainless steel Dual-Tube burners, 6 professional cast stainless steel cooking grids, warming rack, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and two electronic igniters, oven lights, illuminated control knobs and stainless steel ignition switch.
Features:
|
|
Specifications:
| # of Main Burners: | 6 |
| Main Burner Max BTUs: | 60,000 |
| Rear Burner Max BTUs: | 15,000 |
| Side Burner Max BTUs: | 10,000 |
| Primary Cooking Area: | 500 sq. in. |
| Total Cooking Area: | 1000 sq. in. |
| Cooking Grill Grate Type: | Stainless Steel |
| Rotisserie Kit Included: | Yes |
| Finish: | Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
Assembled Dimensions:
| Height: | 24.89" |
| Width: | 44.84" |
| Depth: | 26.37" |
| Weight: | 242 lb. |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Assembly Manual: | Link |
| Build Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Broil King Imperial S 670 Built-In features two totally independent ovens with a total of 750 sq. in of primary cooking surface and includes 6 stainless steel Dual-Tube burners, 6 professional cast stainless steel cooking grids, warming rack, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and two electronic igniters, oven lights, illuminated control knobs and stainless steel ignition switch.
Features:
|
|
Specifications:
| # of Main Burners: | 6 |
| Main Burner Max BTUs: | 60,000 |
| Rear Burner Max BTUs: | 15,000 |
| Side Burner Max BTUs: | 10,000 |
| Primary Cooking Area: | 500 sq. in. |
| Total Cooking Area: | 1000 sq. in. |
| Cooking Grill Grate Type: | Stainless Steel |
| Rotisserie Kit Included: | Yes |
| Finish: | Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
Assembled Dimensions:
| Height: | 24.89" |
| Width: | 44.84" |
| Depth: | 26.37" |
| Weight: | 242 lb. |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Assembly Manual: | Link |
| Build Dimensions: | Link |






















