Original: $899.00
-65%$899.00
$314.65The Story
The Broil King Keg 5000 features 480 sq. in. total cooking space, including a chrome coated secondary rack, a heavy-duty cast iron cooking grid, removable ash tray, resin side shelves, a durable steel base and metallic charcoal paint finish.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Charcoal |
| Primary Cooking Area: | 480 sq. in. (19" x 19") |
| Warming Rack Cooking Area: | 280 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Cast Iron |
| Exterior Finish: | Grey |
| Warranty: | 10 Years Body 2 Years Parts & Paint |
Assembled Dimensions:
| Height: | 47" |
| Width: | 41" |
| Depth: | 27.5" |
| Weight: | 120 lb. |
Documents:
| Manual | Link |
| Assembly Guide | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Broil King Keg 5000 features 480 sq. in. total cooking space, including a chrome coated secondary rack, a heavy-duty cast iron cooking grid, removable ash tray, resin side shelves, a durable steel base and metallic charcoal paint finish.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Charcoal |
| Primary Cooking Area: | 480 sq. in. (19" x 19") |
| Warming Rack Cooking Area: | 280 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Cast Iron |
| Exterior Finish: | Grey |
| Warranty: | 10 Years Body 2 Years Parts & Paint |
Assembled Dimensions:
| Height: | 47" |
| Width: | 41" |
| Depth: | 27.5" |
| Weight: | 120 lb. |
Documents:
| Manual | Link |
| Assembly Guide | Link |























