🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Select Fuel Type
From $251.65
Original: $718.99
-65%Broil King Monarch 340 Gas Grill—
$718.99
$251.65The Story
Cook up a feast with the Monarch 340! Designed with performance and budget in mind, the Monarch 340 offers 30,000 BTU main burner output and 500 sq. in. of cooking space!
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 3 |
| Main Burner BTUs: | 30,000 |
| Side Burner BTUs: | 10,000 |
| Primary Cooking Space: | 330 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 170 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 500 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime 10 Year Cookbox |
Assembled Dimensions:
| Height: | 48" |
| Width: | 22" |
| Length: | 51.8" |
| Weight (LP Model): | 121 lb |
| Weight (NG Model): | 122 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Cook up a feast with the Monarch 340! Designed with performance and budget in mind, the Monarch 340 offers 30,000 BTU main burner output and 500 sq. in. of cooking space!
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 3 |
| Main Burner BTUs: | 30,000 |
| Side Burner BTUs: | 10,000 |
| Primary Cooking Space: | 330 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 170 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 500 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime 10 Year Cookbox |
Assembled Dimensions:
| Height: | 48" |
| Width: | 22" |
| Length: | 51.8" |
| Weight (LP Model): | 121 lb |
| Weight (NG Model): | 122 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |























