The Story
The Regal S 690 Pro IR Pro features two totally independent ovens with a total of 1030 sq. in. of cooking space including two stainless steel warming racks, six solid 9 mm stainless steel cooking grids, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, 6 stainless steel Dual-Tube burners, stainless steel side shelves, an enclosed cabinet base and built-in control knob lights.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 6 |
| Main Burner BTUs: | 60,000 |
| Infrared Burner BTUs: | 10,000 |
| Rear Rotisserie Burner BTUs: | 15,000 |
| Primary Cooking Space: | 750 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 250 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 1030 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Years Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 49.2" |
| Width: | 70" |
| Depth: | 24.8" |
| Weight: | 270 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Regal S 690 Pro IR Pro features two totally independent ovens with a total of 1030 sq. in. of cooking space including two stainless steel warming racks, six solid 9 mm stainless steel cooking grids, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, 6 stainless steel Dual-Tube burners, stainless steel side shelves, an enclosed cabinet base and built-in control knob lights.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 6 |
| Main Burner BTUs: | 60,000 |
| Infrared Burner BTUs: | 10,000 |
| Rear Rotisserie Burner BTUs: | 15,000 |
| Primary Cooking Space: | 750 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 250 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 1030 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Years Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 49.2" |
| Width: | 70" |
| Depth: | 24.8" |
| Weight: | 270 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |























