Original: $1,999.00
-65%$1,999.00
$699.65The Story
The Broil King S490 PRO IR Gas Grill is one of the best when it comes to versatility, performance, and barbecue flavor. The 5 stainless steel burners feature 50,000 BTUs of grilling power, while the 10,000 BTU side burner is great for sauces or sides.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 50,000 |
| Infrared Burner BTUs: | 10,000 |
| Rear Rotisserie Burner BTUs: | 15,000 |
| Primary Cooking Space: | 500 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 195 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 695 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Years Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 49.2" |
| Width: | 56.3" |
| Depth: | 24.8" |
| Weight (LP Model): | 189.5 lb |
| Weight (NG Model): | 189.5 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Broil King S490 PRO IR Gas Grill is one of the best when it comes to versatility, performance, and barbecue flavor. The 5 stainless steel burners feature 50,000 BTUs of grilling power, while the 10,000 BTU side burner is great for sauces or sides.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 50,000 |
| Infrared Burner BTUs: | 10,000 |
| Rear Rotisserie Burner BTUs: | 15,000 |
| Primary Cooking Space: | 500 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 195 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 695 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Years Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 49.2" |
| Width: | 56.3" |
| Depth: | 24.8" |
| Weight (LP Model): | 189.5 lb |
| Weight (NG Model): | 189.5 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |























