Original: $3,869.00
-65%$3,869.00
$1,354.15The Story
This Pro Series Grill is specifically for the rental market, so that you can take the party on the road, to any location, designed with large scale events in mind. Built with handles on each end and double crash bars to protect the valves and knobs from being damaged during transportation and storage, to ensure extra durability.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 5 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 79,500 |
| Grill Size: | 36" |
| Cooking Surface: | 28" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 588 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 37" |
| Width: | 44" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 228 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This Pro Series Grill is specifically for the rental market, so that you can take the party on the road, to any location, designed with large scale events in mind. Built with handles on each end and double crash bars to protect the valves and knobs from being damaged during transportation and storage, to ensure extra durability.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 5 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 79,500 |
| Grill Size: | 36" |
| Cooking Surface: | 28" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 588 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 37" |
| Width: | 44" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 228 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























