The Story
This one is the real favourite for the larger Caterer, Golf Club and Hotel. This extremely versatile BBQ system converts into many different cooking options on demand. We call these the combo options as it's simple to slide on a pro griddle for example and add or remove the dome lids to meet your food menu needs
Features:
|
|
Included Accessories:
| |
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 10 |
| Max Burner BTU: | 159,000 Btu |
| Cooking Surface: | 70" x 21" |
| Total Cooking Area: | 1,470 sq. in. |
Dimensions:
| Height: | 36" | 52" (With Optional RollDome) |
| Length: | 81" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 253 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This one is the real favourite for the larger Caterer, Golf Club and Hotel. This extremely versatile BBQ system converts into many different cooking options on demand. We call these the combo options as it's simple to slide on a pro griddle for example and add or remove the dome lids to meet your food menu needs
Features:
|
|
Included Accessories:
| |
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 10 |
| Max Burner BTU: | 159,000 Btu |
| Cooking Surface: | 70" x 21" |
| Total Cooking Area: | 1,470 sq. in. |
Dimensions:
| Height: | 36" | 52" (With Optional RollDome) |
| Length: | 81" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 253 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |





















