The Story
The outdoor free standing or built-in natural gas and propane Plancha Bergerac 3000 stainless 3 burners BBQ easily finds its place in your yard. Its marine-grade stainless steel base and enamelled cast iron plate allow daily use.
Features:
|
|
Specifications:
| Grill Type: | Propane / Natural Gas |
| Total Number of Burners: | 3 |
| Total Burners Max BTU: | 23,544 BTU |
| Ignition Type: | Electronic ignition |
| Usage: | Outdoor |
| Cooking Grill Plate Type:: | Cast enamelled plate 7mm (1/4'') |
| Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
Dimensions:
| Height: | 9.46" |
| Width: | 30.34" |
| Depth: | 22.46" |
| Weight: | 68.34 lbs |
Documents:
| User Manual: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The outdoor free standing or built-in natural gas and propane Plancha Bergerac 3000 stainless 3 burners BBQ easily finds its place in your yard. Its marine-grade stainless steel base and enamelled cast iron plate allow daily use.
Features:
|
|
Specifications:
| Grill Type: | Propane / Natural Gas |
| Total Number of Burners: | 3 |
| Total Burners Max BTU: | 23,544 BTU |
| Ignition Type: | Electronic ignition |
| Usage: | Outdoor |
| Cooking Grill Plate Type:: | Cast enamelled plate 7mm (1/4'') |
| Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
Dimensions:
| Height: | 9.46" |
| Width: | 30.34" |
| Depth: | 22.46" |
| Weight: | 68.34 lbs |
Documents:
| User Manual: | Link |























