Original: $1,049.00
-65%$1,049.00
$367.15The Story
2-burner plancha grill, the Bergerac 60 plancha with its taupe gray base fits easily into its yard. Efficient and robust, it allows easy everyday cooking.
Features:
|
|
Specifications:
| # of Main Burners: | 2 |
| Total Burner Max BTUs: | 8530 BTUs |
| Main Cooking Area: | 17.3" x 11.8" |
| Cooking Grill Grates Type: | Cast Iron |
| Primary Construction Material: | 304 Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
Assembled Dimensions:
| Height: | 9.4" |
| Width: | 18.5" |
| Depth: | 18.8" |
| Weight: | 37.5 lb. |
Documents:
| User Manual: | Link |
| Part List: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
2-burner plancha grill, the Bergerac 60 plancha with its taupe gray base fits easily into its yard. Efficient and robust, it allows easy everyday cooking.
Features:
|
|
Specifications:
| # of Main Burners: | 2 |
| Total Burner Max BTUs: | 8530 BTUs |
| Main Cooking Area: | 17.3" x 11.8" |
| Cooking Grill Grates Type: | Cast Iron |
| Primary Construction Material: | 304 Stainless Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
Assembled Dimensions:
| Height: | 9.4" |
| Width: | 18.5" |
| Depth: | 18.8" |
| Weight: | 37.5 lb. |
Documents:
| User Manual: | Link |
| Part List: | Link |























