The Story
3-burner plancha grill, the Bergerac 75 plancha with its taupe gray base fits easily into its yard. Efficient and robust, it allows easy everyday cooking.
Features:
|
|
Specifications:
| # of Main Burners: | 3 |
| Total Burner Max BTUs: | 23,544 BTUs |
| Main Cooking Area: | 29" x 14.9" |
| Cooking Grill Grates Type: | Cast Iron |
| Primary Construction Material: | Aluminized Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
Assembled Dimensions:
| Height: | 9.4" |
| Width: | 30.3" |
| Depth: | 22" |
| Weight: | 69 lb. |
Documents:
| User Manual: | Link |
| Part List: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
3-burner plancha grill, the Bergerac 75 plancha with its taupe gray base fits easily into its yard. Efficient and robust, it allows easy everyday cooking.
Features:
|
|
Specifications:
| # of Main Burners: | 3 |
| Total Burner Max BTUs: | 23,544 BTUs |
| Main Cooking Area: | 29" x 14.9" |
| Cooking Grill Grates Type: | Cast Iron |
| Primary Construction Material: | Aluminized Steel |
| Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
Assembled Dimensions:
| Height: | 9.4" |
| Width: | 30.3" |
| Depth: | 22" |
| Weight: | 69 lb. |
Documents:
| User Manual: | Link |
| Part List: | Link |























