Original: $2,399.99
-65%$2,399.99
$840.00The Story
IN STOCK NOW
From Fornoteca comes the new and improved version of the Fornoteca Duetto Pizza Oven! This incredible backyard pizza oven makes perfect Neapolitan-style pizza in as little as 90 seconds and has been featured on the Toronto Sun!
The new 6850 model features improvements such as thicker pizza stones, mesh turntable, and an upgraded motor to improve both efficiency and durability.
What's New:
|
|
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane |
| # of Main Burners: | 2 |
| Total Main Burner Max BTUs: | 108,000 |
| Main Cooking Area: | 16" Diameter Baking Stone |
| Baking Stone Type: | High-Heat Retention Cordierite |
| Exterior Finish: | 304 Stainless Steel |
| Warranty: | 1 Year |
Assembled Dimensions:
| Height: | 52" |
| Width: | 27" |
| Depth: | 32" |
| Weight: | 145 lb. |
Box Dimensions:
| Height: | 22" |
| Width: | 22" |
| Depth: | 31" |
| Weight: | 150 lb. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
IN STOCK NOW
From Fornoteca comes the new and improved version of the Fornoteca Duetto Pizza Oven! This incredible backyard pizza oven makes perfect Neapolitan-style pizza in as little as 90 seconds and has been featured on the Toronto Sun!
The new 6850 model features improvements such as thicker pizza stones, mesh turntable, and an upgraded motor to improve both efficiency and durability.
What's New:
|
|
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane |
| # of Main Burners: | 2 |
| Total Main Burner Max BTUs: | 108,000 |
| Main Cooking Area: | 16" Diameter Baking Stone |
| Baking Stone Type: | High-Heat Retention Cordierite |
| Exterior Finish: | 304 Stainless Steel |
| Warranty: | 1 Year |
Assembled Dimensions:
| Height: | 52" |
| Width: | 27" |
| Depth: | 32" |
| Weight: | 145 lb. |
Box Dimensions:
| Height: | 22" |
| Width: | 22" |
| Depth: | 31" |
| Weight: | 150 lb. |























