The Story
Formerly known as "Le Griddle", Fusion griddles are the original innovative design, trusted for unmatched quality and powerful cooking performance.
The GEE40 Single-Burner Electric Griddle uses No gas, but just as efficient with 1800W and 120V! Built with stainless steel 304 & equipped with a 16? Dual Plate System™. Perfect cooking every time for up to 12 people. The Electric Griddle can be built in or counter top, perfect for outdoor and indoor use.
Griddle only. Accessories such as lids / shelves / carts / etc. sold separately.
Features:
|
|
| Fuel Type: | Electric |
| Number of Burners: | 1 |
| Wattage: | 1800W |
| Voltage: | 120V |
| Cooking Surface: | 252 square inches (16" x 15 3/4") |
| Warranty: | Lifetime Warranty against perforation of stainless steel |
| Warranty (Other): | 1 Year Warranty on other parts |
Dimensions:
| Height: | 12 1/2" |
| Width: | 18 3/4" |
| Depth: | 17 1/4" |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Formerly known as "Le Griddle", Fusion griddles are the original innovative design, trusted for unmatched quality and powerful cooking performance.
The GEE40 Single-Burner Electric Griddle uses No gas, but just as efficient with 1800W and 120V! Built with stainless steel 304 & equipped with a 16? Dual Plate System™. Perfect cooking every time for up to 12 people. The Electric Griddle can be built in or counter top, perfect for outdoor and indoor use.
Griddle only. Accessories such as lids / shelves / carts / etc. sold separately.
Features:
|
|
| Fuel Type: | Electric |
| Number of Burners: | 1 |
| Wattage: | 1800W |
| Voltage: | 120V |
| Cooking Surface: | 252 square inches (16" x 15 3/4") |
| Warranty: | Lifetime Warranty against perforation of stainless steel |
| Warranty (Other): | 1 Year Warranty on other parts |
Dimensions:
| Height: | 12 1/2" |
| Width: | 18 3/4" |
| Depth: | 17 1/4" |























