The Story
Formerly known as "Le Griddle", Fusion griddles are the original innovative design, trusted for unmatched quality and powerful cooking performance.
The Fusion GFE40 Single-Burner Gas Griddle is a power-house in a small package! Made of durable 304 stainless steel, this gas griddle features up to 9000 BTUs and is compatible in both natural gas or propane.
Griddle only. Accessories such as lids / shelves / carts / etc. sold separately.
Features:
|
|
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Main Burners: | 1 |
| Max Burner BTU: | 9,000 BTU |
| Cooking Surface: | 252 square inches (16" x 15 3/4") |
| Warranty: | Lifetime Warranty against perforation of stainless steel |
| Warranty (Burner): | 5 years |
| Warranty (Other): | 1 Year Warranty on other parts |
Dimensions:
| Height: | 12 1/2" |
| Width: | 18 3/4" |
| Depth: | 17 1/4" |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Formerly known as "Le Griddle", Fusion griddles are the original innovative design, trusted for unmatched quality and powerful cooking performance.
The Fusion GFE40 Single-Burner Gas Griddle is a power-house in a small package! Made of durable 304 stainless steel, this gas griddle features up to 9000 BTUs and is compatible in both natural gas or propane.
Griddle only. Accessories such as lids / shelves / carts / etc. sold separately.
Features:
|
|
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Main Burners: | 1 |
| Max Burner BTU: | 9,000 BTU |
| Cooking Surface: | 252 square inches (16" x 15 3/4") |
| Warranty: | Lifetime Warranty against perforation of stainless steel |
| Warranty (Burner): | 5 years |
| Warranty (Other): | 1 Year Warranty on other parts |
Dimensions:
| Height: | 12 1/2" |
| Width: | 18 3/4" |
| Depth: | 17 1/4" |























