The Story
Formerly known as "Le Griddle", Fusion griddles are the original innovative design, trusted for unmatched quality and powerful cooking performance.
The "Original" Griddle, serve up to 20 guests with 18 000 BTUs & a 30" cooking surface. Free standing, built in or with a cart.
Griddle only. Accessories such as lids / shelves / carts / etc. sold separately.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane / Natural Gas |
| # Burners: | 2 U-Shaped Stainless Steel |
| Total BTUs: | 18,000 |
| Total Cooking Area: | 29-3/8" W x 15-1/2" D |
| Cooking Surface: | 304 Stainless Steel |
| Warranty: | Lifetime against perforation of stainless steel 5 Years burners 1 Year other parts |
Cutout Dimensions:
| Height: | 5-3/4" |
| Width: | 28-3/4" |
| Depth: | 16-3/4" |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Formerly known as "Le Griddle", Fusion griddles are the original innovative design, trusted for unmatched quality and powerful cooking performance.
The "Original" Griddle, serve up to 20 guests with 18 000 BTUs & a 30" cooking surface. Free standing, built in or with a cart.
Griddle only. Accessories such as lids / shelves / carts / etc. sold separately.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane / Natural Gas |
| # Burners: | 2 U-Shaped Stainless Steel |
| Total BTUs: | 18,000 |
| Total Cooking Area: | 29-3/8" W x 15-1/2" D |
| Cooking Surface: | 304 Stainless Steel |
| Warranty: | Lifetime against perforation of stainless steel 5 Years burners 1 Year other parts |
Cutout Dimensions:
| Height: | 5-3/4" |
| Width: | 28-3/4" |
| Depth: | 16-3/4" |























