Original: $5,149.00
-65%$5,149.00
$1,802.15The Story
The Lynwood W76 is a welcome addition for wood burners everywhere, and is what a wood stove should be: efficient, low emissions, and provides great flames with a maximum viewing area.
Versatile, the Lynwood W76 wood stove adapts to any room and will create a cozy atmosphere in any space.
EPA 2020 certified, the Lynwood W76 wood burning stove brings warmth without compromising on air quality.
Features:
|
|
Specifications:
| Approximate Heating Area: | 450 - 2000 sq. ft. |
| Type of Combustion: | Non-Catalytic |
| Fuel Type: | 21" Dry Cordwood (15% moisture) |
| BTUs: | 13,784 - 57,684 BTUs |
| Maximum Burn Time: | 14 Hours |
| Average Overall Efficiency: | 71% (HHV) | 76% (LHV) |
| Optimum Efficiency: | 78% |
| Average Emissions: | 1.81 g/h |
| Average CO: | 120 g/h |
Unit Dimensions:
| Height: | 32-5/8" |
| Width: | 30-3/4" |
| Depth: | 22-5/8" |
| Weight: | 478.4 lb. |
Glass Viewing Dimensions:
| Height: | 12" |
| Width: | 20-1/2" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Lynwood W76 is a welcome addition for wood burners everywhere, and is what a wood stove should be: efficient, low emissions, and provides great flames with a maximum viewing area.
Versatile, the Lynwood W76 wood stove adapts to any room and will create a cozy atmosphere in any space.
EPA 2020 certified, the Lynwood W76 wood burning stove brings warmth without compromising on air quality.
Features:
|
|
Specifications:
| Approximate Heating Area: | 450 - 2000 sq. ft. |
| Type of Combustion: | Non-Catalytic |
| Fuel Type: | 21" Dry Cordwood (15% moisture) |
| BTUs: | 13,784 - 57,684 BTUs |
| Maximum Burn Time: | 14 Hours |
| Average Overall Efficiency: | 71% (HHV) | 76% (LHV) |
| Optimum Efficiency: | 78% |
| Average Emissions: | 1.81 g/h |
| Average CO: | 120 g/h |
Unit Dimensions:
| Height: | 32-5/8" |
| Width: | 30-3/4" |
| Depth: | 22-5/8" |
| Weight: | 478.4 lb. |
Glass Viewing Dimensions:
| Height: | 12" |
| Width: | 20-1/2" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























