Original: $5,250.00
-65%$5,250.00
$1,837.50The Story
With its angled firebox and notable height, the Astra 32 marries the beauty of a traditional Rumford-style fireplace with modern heating performance. Homeowners will also be impressed by its versatility throughout the changing seasons. While capable of heating large rooms with ease during winter, an optional fire-screen door allows for the ambiance of flickering fires to be enjoyed year-round.
Features:
|
|
Specifications:
| Heat Capacity: | 1,000 to 2,000 square feet |
| Total Maximum Heat Output: | 100,000 BTUs/hour |
| EPA Firebox Size: | 3.2 cubic feet |
| Chimney: | 6 inch listed to UL 103/ULC S629 standards |
| Emissions: | 1.47 g/hr |
| Glass Dimensions: | 22 7/8" x 15 1/2" |
| Certifications: | Meets 2020 EPA wood emission limits with EPA test method 28R, UL 127 and ULC S610 |
Dimensions (Traditional):
| Height: | 34 3/4" |
| Width: | 31 5/8" |
| Depth: | 24 3/8" |
| Weight: | 340 lbs |
Dimensions (Clean Face):
| Height: | 29 1/4" |
| Width: | 31 5/8" |
| Depth: | 24 3/8" |
| Weight: | 340 lbs |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
With its angled firebox and notable height, the Astra 32 marries the beauty of a traditional Rumford-style fireplace with modern heating performance. Homeowners will also be impressed by its versatility throughout the changing seasons. While capable of heating large rooms with ease during winter, an optional fire-screen door allows for the ambiance of flickering fires to be enjoyed year-round.
Features:
|
|
Specifications:
| Heat Capacity: | 1,000 to 2,000 square feet |
| Total Maximum Heat Output: | 100,000 BTUs/hour |
| EPA Firebox Size: | 3.2 cubic feet |
| Chimney: | 6 inch listed to UL 103/ULC S629 standards |
| Emissions: | 1.47 g/hr |
| Glass Dimensions: | 22 7/8" x 15 1/2" |
| Certifications: | Meets 2020 EPA wood emission limits with EPA test method 28R, UL 127 and ULC S610 |
Dimensions (Traditional):
| Height: | 34 3/4" |
| Width: | 31 5/8" |
| Depth: | 24 3/8" |
| Weight: | 340 lbs |
Dimensions (Clean Face):
| Height: | 29 1/4" |
| Width: | 31 5/8" |
| Depth: | 24 3/8" |
| Weight: | 340 lbs |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |























