
Original: $5,395.00
-65%$5,395.00
$1,888.25The Story
The Elegance 42 offers an exclusive combination of aesthetics and technology. Using Soapstone instead of firebricks, you get an increased efficiency unit with a beautiful firebox look! It also features a unique patented air control system that allows you to slow down the fire to as low as 0.8kg per hour. It will extend burn time and generate heat at a more even rate. It can either be arched or rectangular and with or without louvers. A removable ash lip is also included. Customize it to your taste and needs with optional decorative fronts and optional blowers.
Features:
|
|
Includes:
|
|
Specifications:
| BTU Output (Cordwood): | 100,000 |
| BTU Output (EPA): | 26,354 |
| Burn Time: | 6 to 12 hours |
| EPA Emissions: | 1.85 g/hr |
| Blowers: | Two 130 CFM Blowers w/ Variable Speed |
| Firebox Volume: | 3.8 cu. ft. |
| Log Length: | 23" |
| Optimal Efficiency: | 75% |
| LHV Efficiency: | 72.6% |
| Venting Type: | Class A |
| Inside Chimney Diameter: | 6" |
| Warranty: | 25 Year Limited |
Dimensions (Overall):
| Height: | 39-1/4" |
| Width: | 42" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 360 lb. |
Dimensions (Min. Wall Opening):
| Height: | 41" |
| Width: | 40" |
| Depth: | 24" |
Glass Dimensions:
| Height: | 15-7/8" |
| Width: | 23-3/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| Technical Drawings: | Link |
| Firescreen Door Instructions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Elegance 42 offers an exclusive combination of aesthetics and technology. Using Soapstone instead of firebricks, you get an increased efficiency unit with a beautiful firebox look! It also features a unique patented air control system that allows you to slow down the fire to as low as 0.8kg per hour. It will extend burn time and generate heat at a more even rate. It can either be arched or rectangular and with or without louvers. A removable ash lip is also included. Customize it to your taste and needs with optional decorative fronts and optional blowers.
Features:
|
|
Includes:
|
|
Specifications:
| BTU Output (Cordwood): | 100,000 |
| BTU Output (EPA): | 26,354 |
| Burn Time: | 6 to 12 hours |
| EPA Emissions: | 1.85 g/hr |
| Blowers: | Two 130 CFM Blowers w/ Variable Speed |
| Firebox Volume: | 3.8 cu. ft. |
| Log Length: | 23" |
| Optimal Efficiency: | 75% |
| LHV Efficiency: | 72.6% |
| Venting Type: | Class A |
| Inside Chimney Diameter: | 6" |
| Warranty: | 25 Year Limited |
Dimensions (Overall):
| Height: | 39-1/4" |
| Width: | 42" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 360 lb. |
Dimensions (Min. Wall Opening):
| Height: | 41" |
| Width: | 40" |
| Depth: | 24" |
Glass Dimensions:
| Height: | 15-7/8" |
| Width: | 23-3/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| Technical Drawings: | Link |
| Firescreen Door Instructions: | Link |






















